8.8 C
Brno
Čtvrtek, 30 března, 2023

AKO NA VEĽKOFORMÁTOVÉ OBKLADY

Date:

Veľkoformátový obklad a dlažba vynikajú nielen nadčasovým designom. Ponúkajú zároveň ďalšie výhody – malú hrúbku, minimalizovanie počtu škár, zníženú nasiakavosť či chemickú odolnosť. Ich inštalácia si ale žiada mimoriadnu pozornosť. Odborník z Hornbachu radí, čo všetko obnáša pokládka veľkoformátovej dlažby.

Za veľkoformátové sú považované všetky obklady a dlažby, ktoré majú jednu hranu dlhšiu ako 35 cm. Dodávajú sa v širokej škále farieb a vzorov, takže sú vhodné do rôznych interiérov. Elegantný veľkoformátový obklad a dlažba nechajú vyniknúť moderný a čistý vzhľad miestnosti.

Okrem vysokej estetiky prinášajú aj ďalšie výhody:

Rýchlejšia pokládka dlažby – vďaka svojim rozmerom poskytujú veľké formáty väčšie pokrytie, čo uľahčuje a urýchľuje ich kladenie.
Minimálne škárovanie – veľké obklady vyžadujú menej škár, pretože poskytujú väčšie plošné pokrytie. Škáry medzi veľkoformátovými obkladovými prvkami sú v porovnaní s tradičnými obkladmi tenšie, čo minimalizuje rušivý dojem.
Menej údržby – škárovacia hmota na podlahách má tendenciu sa časom špiniť. Menší podiel škárovacej malty uľahčuje údržbu, pretože taká dlažba má nižšie nároky na čistenie.
Ako na veľkoformátové obklady

PRÍPRAVA PODKLADU JE ZÁKLADOM ÚSPECHU
Veľkoformátové obklady sú mimoriadne atraktívne. Dôležité je ale počas inštalácie dodržať niekoľko pravidiel. Na dosiahnutie čo najkvalitnejšieho výsledku vyžaduje špeciálnu pozornosť predovšetkým príprava podkladu, ktorý musí byť rozmerovo stály, suchý, dokonale rovný, bez trhlín a nečistôt. V prípade nerovností je nevyhnutné povrch vyrovnať pomocou samonivelačnej malty, a samozrejme nesmie chýbať ani penetračný náter.

Pozornosť je nutné venovať aj pevnosti podkladu. Aj keď si to mnoho ľudí neuvedomuje, veľké dlaždice majú vyššiu váhu. „Veľkoformátové prvky sú ťažšie ako obklady menších rozmerov. Aj napriek tomu, že celková hmotnosť zostáva rovnaká, ťažšie obklady vyžadujú pevný podklad. Veľké dlaždice je možné inštalovať na väčšinu podkladových vrstiev ako je betón, sadrokartón, keramické či kamenné podlahy, a cementové alebo sadrové omietky,“ vysvetľuje Richard Klička, odborník z oddelenia stavebnín v projektových marketoch Hornbach.

NEPODCEŇUJTE PLÁNOVANIE ROZLOŽENIA
Skôr, než sa pustíte do práce, rozplánujte si, ako budú obklady rozložené. Vďaka plánu rozloženia budete môcť zvoliť vzor, ​​ktorý je do miestnosti najvhodnejší. Veľkoformátové dlažby a obklady umožňujú vybrať rôzne zaujímavé vzory vrátane tradičných tehlových dekorov, rovných škár či rybej kosti. „To, čo pri dlažbe malého formátu funguje bez problémov, ale pri veľkoformátových variantoch nie je možné, je pokládka s polovičným presadením. Dôvodom sú výrobou podmienenej „misky“ dlažby. Tie sú, aj keď len nepatrne, prehnuté mierne dole smerom k stredu. Pri polovičnom presadení by sa potom stýkal najhlbší bod v strede dlažby s najvyšším bodom na jej konci. Čím je dlaždica väčšia, tým rušivejší je tento efekt. Pri krížových škárach sa tento problém neprejavuje,“ upozorňuje odborník z Hornbachu.

NANÁŠANIE LEPIDLA
Výrobcovia lepidiel ponúkajú široký sortiment vhodných produktov. Je nevyhnutné uistiť sa, že pre vašu veľkoformátovú dlažbu používate vhodné lepidlo v závislosti od druhu podkladu, typu a formátu obkladového prvku, miesta použitia a okolitých podmienok na stavbe. Pri maxi obkladoch hrá dôležitú úlohu aj spôsob nanášania lepidla. „Väčšie formáty vyžadujú viac lepidla, aby sa zabezpečilo ich správne upevnenie a poskytla sa štrukturálna stabilita potrebná pre ťažké mechanické a tepelné zaťaženie. Nanášanie lepidla sa vykonáva metódou buttering floating – metóda obojstranného nanášania. Ide o nanášanie lepidla ako zo strany obkladu, tak aj na podklad. Použitím tejto metódy sa zaistí úplné pokrytie obkladu lepidlom,“ dodáva Richard Klička.

NESPECHOJTE SO ŠPÁROVANÍM
Šírka škár pri veľkých formátoch musí mať minimálne 2 mm. Pretože sa pri pokládke veľkoformátových obkladov a dlažieb používa väčšie množstvo lepiacej hmoty, je nutné zaistiť dostatočný čas na schnutie. Pokiaľ aplikujete škárovaciu maltu príliš skoro, môžete zabrániť úplnému vytvrdnutiu lepidla, čo môže neskôr spôsobiť problémy. Pred aplikáciou škárovacej malty vyškriabte zo škár zvyšky lepidla a odstráňte dištančné podložky. Škárovaciu hmotu rozotrite na povrch obkladu, ideálne pomocou škárovacej stierky. Pri aplikácii všetkých materiálov vždy rešpektujte odporúčania výrobcov.

Reklama

magazin

Nejnovější články

Další články autora
SUPER LIVING

ŠTYRI MIESTNOSTI PEKNE Z GRUNTU

Nelle je dnes 23 rokov a prakticky od narodenia...

ORIGINÁLNY BYTOVÝ TEXTIL NA ZÚTULNENIE DOMOVA

Skúste staviť na široký výber originálneho bytového textilu, ktorý...

LETOŠNÁ KOLEKCIA VONNÝCH SVIEČOK FESTIVAL SAKURY SA PRE LETNÚ SEZÓNU POCHLUBÍ TROMI NOVÝMI VÔŇAMI.

Tradičným sviatkom Hanami oslavujú Japonci návrat jari pod rozkvitnutými...

POHĽAD VON JE OBRAZ V DREVENOM RÁME

Exkluzívne dekory Woodec pre plastové okná imitujúce drevo severských...