6.4 C
Brno
Úterý, 23 dubna, 2024

Dobré rady, ako v kuchyni ušetriť desiatky eur

Date:

Rozumne hospodáriť bolo trendom vždy, nielen v období extrémne vysokých cien energií. Našťastie v kuchyni existuje veľa spôsobov, ako nemrhať peniazmi ani prírodnými zdrojmi a pritom nešetriť na komforte života.

Keď sa povie šetrenie v kuchyni, mnohí si predstavia nákupy akciových tovarov a potravín nižšej kvality. Aj to je jedna z ciest. No my odporúčame niečo iné. Veď v kuchyni je toľko možností, ako ušetriť na vode, elektrine či plyne, že si nakoniec budete môcť dopriať kvalitné prvotriedne potraviny.

Šetrenie vodou

S vodou ako vzácnou tekutinou nielen z pohľadu ceny, ale aj ako prírodného zdroja, sa učíme šetriť iba pomaly. Akosi sme zvyknutí, že stačí otočiť kohútikom alebo pohnúť páčkou a tečie. Len nech to takto dlho vydrží!

No každá kvapka nazmar niekde na našej planéte chýba a robí aj malú dierku do vašej peňaženky. Ako sme už naznačili, jednou z možností, ako ušetriť náklady na vodu, je dbať na to, aby vodovodná batéria netiekla, nekvapkala a nebola zanesená vodným kameňom.

Aj do kuchýň pomaly prenikajú inteligentné bezdotykové batérie, ktoré púšťajú vodu iba vtedy, keď ju naozaj treba. Takto sa dá v kuchyni ušetriť až 50 % vody.

Ak sa vám predstava batérie s fotobunkou v kuchyni nepozdáva, určite odporúčame pákovú batériu a perlátor, ktorým sa dá regulovať prietok vody a je už štandardom kvalitných batérií.

„Úsporu vody, ale aj času a námahy prinášajú v kuchyni batérie s vyťahovacou koncovkou a so sprchou,“ odporúča manažér oddelenia kvality kuchynských štúdií Oresi Jozef Kňúr. „Tiež je dokázané, že vplyv na spotrebu vody v kuchyni má aj veľkosť, tvar a hĺbka drezu. Ak sa v ňom dá komfortne manipulovať, umývanie zeleniny či hrncov a iného riadu je rýchlejšie a preto úspornejšie.“

V rukách alebo v mašine?

Úsporu prináša aj umývanie riadu v umývačke. Určite úsporu časovú, ročne až 275 hodín, čo sú asi dva týždne (dovolenky). Či tento spôsob umývania riadu prinesie aj úsporu v podobe elektriny a vody, záleží od toho, ako riad umývate.

„Umývačka je síce väčšia ako drez, ale aj tak spotrebuje menej vody. Na jeden cyklus minie 10 až 18 litrov podľa veľkosti, typu a vybraného umývacieho programu. Úsporu prinesie v prípade, že ju dokážete riadom naplniť minimálne raz za dva – tri dni. Je vyrátané, že pri ručnom umývaní riadu sa spotrebuje v priemere 15 litrov vody,“ konštatuje odborník z Oresi.

Šetrenie s chladničkou

Verte-neverte, dvere na chladničke sú najčastejšie otváranými dverami v celej domácnosti! Ani vchodové dvere, dvere na skrinkách či okná sa denne neotvoria toľkokrát ako tie na chladničke.

Každý tento pohyb však znamená zvýšenú spotrebu elektrickej energie. „Teplota v chladničke by mala byť v lete nastavená na 6-8 °C a skutočne je rozumné otvárať jej dvierka čo najmenej a na čo najkratší možný čas,“ odporúča J. Kňúr.

Pomáha mať v chladničke poriadok a prehľad, aby pri nej nebolo treba dlho stáť a hľadať, kde máte šľahačku a kde sú jahody.

„Čoraz populárnejšie sú chladničky, ktoré majú okrem hlavných aj malé dvierka na vkladanie či vyberanie vecí, ktoré sa používajú najčastejšie. Výrobcovia skúšajú vyrábať aj chladničky, na ktorých je časť dvierok transparentná, aby ste videli, kde je čo v chladničke položené ešte pred tým, ako ju otvoríte. Hitom sú chladničky so zabudovaným výrobníkom ľadu alebo s pípou na studenú vodu. Najmä v horúcich mesiacoch ponúkajú nielen rýchle osvieženie, ale prinášajú aj reálnu úsporu energie,“ dodáva expert na kuchyne z Oresi.

Asi netreba dodávať, že chladnička by nemala stáť pri zdroji tepla a že námraza v mrazničke násobne zvyšuje spotrebu elektriny. Tú upravuje aj takzvaná energetická trieda.

Úsporné varenie

„Najmenej elektrickej energie spotrebuje indukčná alebo infračervená varná doska, ktorá dokáže v najkratšom možnom čase zohriať hrniec a jeho obsah,“ pokračuje J. Kňúr.

Úsporu však prinášajú aj iné „detaily“, ktoré fungujú bez ohľadu na to, či varíte na sálavej špirálovej elektrine, plyne alebo elektrine – indukcii. Napríklad elektrický sporák môžete vypnúť aj 5 až 10 minút pred tým, ako je jedlo hotové. Na dovarenie sa využije teplo, ktoré je nakumulované v hrnci aj na varnej doske.

Čas strávený pri hrncoch a tým pádom aj energiu, šetrí varenie v jednom hrnci – napríklad vo viacposchodovom parnom alebo v hrnci, ktorého vnútro sa dá násadami šikovne rozdeliť na niekoľko priehradiek a uvariť tak súčasne napríklad ryžu, mäso a zeleninu.

Čo sa nezje čerstvé, to treba neskôr zohriať. Kde je to najvýhodnejšie? „V mikrovlnnej rúre, ktorá spotrebuje na tento úkon o 70 % menej energie ako sporák alebo rúra,“ má poruke jasné dáta J. Kňúr. Pre odporcov mikrovlniek je zase výhodnejšie použiť zohriatie na indukcii či v rúre na pečenie s  funkciou udržiavania teploty.

Úsporné pečenie

Aj pri pečení v rúre máme niekoľko tipov na to, ako ušetriť: zbytočne dlho rúru nepredhrievajte, koláč alebo potraviny do nej vložte, len čo sa zohreje na požadovanú teplotu. Preto je praktické zapnúť vyhrievanie v rúre až vtedy, keď je jasné, že do pár minút máte to, čo v nej chcete piecť, pripravené.

Najväčšiu úsporu prinášajú teplovzdušné rúry, v ktorých sa dá robiť niekoľko pokrmov naraz, napríklad zemiaky aj mäso, každé na inom poschodí.

„Čistá rúra bez pripečeného tuku alebo zvyškov potravín pečie efektívnejšie, preto úsporu pri pečení prináša aj pravidelná starostlivosť o spotrebič. Či už má samočistiaci program, ktorý pomáha nečistoty a mastnotu odstrániť, alebo má zabudovanú funkciu pyrolýzy, oba určite odporúčam pravidelne používať,“ nabáda J. Kňúr.

Efektívne spotrebiče

Na záver upozorňuje odborník z Oresi na zmenu označovania energetických tried bielych kuchynských spotrebičov. „Roky sme boli naučení hľadať spotrebiče s energetickou triedou A, prípadne A+, ktoré zaručovali najlepší výkon pri najnižšej spotrebe energie. Po legislatívnej zmene však všetci výrobcovia a predajcovia spotrebičov v Európskej únii musia výrobky označovať po novom. Aktuálne na štítkoch nenájdete znamienko plus a ani jeden spotrebič nie je zaradený do triedy A. Tá sa ponechala na označenie výrobkov s novými technológiami. Energeticky najvýhodnejšie sú preto teraz spotrebiče zaradené do skupiny B a C. Nemusíte sa báť, že spotrebujú viac energie, chladnička dnes zaradená do energetickej triedy B je skutočne úsporná, pretože v minulosti mala štítok napríklad A++,“ uzatvára manažér oddelenia kvality Oresi Jozef Kňúr.


Tip redakcie: Hľadáte inšpiráciu a moderné trendy?


Reklama

magazin

Nejnovější články

Další články autora
SUPER LIVING

Kde a ako vybrať písací stôl?

V mnohých domácnostiach sa nezaobídeme bez klasického písacieho stola....

Aký konferenčný stolík je najlepší?

K vybaveniu, ku ktorému mnohí často počas dňa sadáme,...

Jednoduché zabezpečenie svojho súkromia

Svoj priestor si chce každý chrániť pre seba. Nik...

Kúzlo detských izieb: Vybavte ich fantáziu a pohodu

Detská izba je miestom, kde sa rodí fantázia a...