17.3 C
Brno
Pondělí, 5 června, 2023

8 tipov, ako zariadiť obývaciu izbu ako hlavnú miestnosť domácnosti: od výberu dverí až po dekorácie

Date:

Obývacia izba je jednou z najdôležitejších miestností v celom vašom bývaní. Je to miesto, kde pravdepodobne trávite väčšinu voľného času, odpočívate, ale taktiež trávite čas s rodinou a priateľmi. Preto je dôležité vybaviť obývaciu izbu pohodlným a esteticky príjemným nábytkom, vhodným osvetlením aj doplnkami, ktoré budú ladiť s celkovým štýlom miestnosti. Ako na to?

Pre zariadenie útulnej a komfortnej obývačky pre všetkých členov vašej domácnosti je dôležité vziať do úvahy niekoľko faktorov, ako sú veľkosť miestnosti, počet členov vašej domácnosti, na aké aktivity chcete obývaciu izbu využiť, aké sú vaše preferencie z hľadiska štýlu zariaďovania alebo vaše finančné možnosti na nákup vybavenia.

1. Pri výbere podlahy zvážte jej funkčnosť a odolnosť

Pre obývaciu izbu neexistuje jediná podlaha číslo jedna. Existuje viacero vhodných typov podláh pre obývaciu izbu. Vzhľadom na to, koľko času ľudia v obývačke trávia, je dôležité pri výbere podlahy zvážiť funkčnosť a odolnosť podlahy. Dôležitá je ale aj estetická stránka.

Medzi najobľúbenejšie podlahy do obývacej izby patria:

  • Drevené podlahy, ktoré sú trvanlivé a dodávajú miestnosti príjemnú atmosféru. Nevýhodou môže byť ich vyššia obstarávacia cena a tiež čas, ktorý strávite ich pravidelnou údržbou.
  • Laminátové podlahy sú na rozdiel od tých drevených cenovo dostupné a ľahko sa udržujú. Môžu byť tiež odolné voči poškodeniu a hodia sa do domácností s deťmi aj zvieratami.
  • Plávajúce podlahy môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, ich inštalácia je jednoduchá.
  • PVC podlahy sú cenovo dostupné, odolné proti vlhkosti aj mechanickému poškodeniu. Ich nespornou výhodou je to, že PVC podlahy môžu byť vyrobené v rôznych farbách a dekoroch.

2. Farby stien v miestnosti voľte s ohľadom na veľkosť aj štýl obývacej izby

To, akou farbou sa rozhodnete svoju obývačku vymaľovať, záleží len na vás, vašom osobnom štýle a tiež štýle, v ktorom zariaďujete obývačku. Medzi najobľúbenejšie farby do obývačky v posledných rokoch patria zemité tóny, ktoré dodávajú miestnosti pohodlný a moderný vzhľad.

Radi by sme vám poradili s výberom farieb z hľadiska veľkosti miestnosti. Vedeli ste, že svetlé farby sa hodia do menších miestností minimalistického štýlu? Práve tie pomáhajú dodať malým priestorom na priestrannosti a svetlosti. Naopak, z tmavej palety farieb môžete vyberať, pokiaľ máte k dispozícii veľký priestor.

3. Hľadajte spôsoby, ako prirodzene oddeliť priestory vo vašom dome

Obývacie izby v slovenských domácnostiach nebývajú samostatnou miestnosťou. Bývajú často prepojené napríklad s kuchyňou alebo jedálňou. V malých bytoch môže byť súčasťou obývacej izby aj napríklad spálňa rodičov.

Ak aj vás trápia problémy s priestorom a obývacia izba je prepojená s inou miestnosťou, mali by ste aspoň čiastočne myslieť na oddelenie priestorov, aby ste vniesli do vášho bývania poriadok a harmóniu.

Ak hľadáte modernú a minimalistickú možnosť, odporúčame zvoliť dvojkrídlové posuvné dvere, ktoré pomáhajú miestnosti oddeliť, ale zároveň udržujú vnútornú prepojenosť a otvorenosť. Také dvere môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, môžete zvoliť aj presklené varianty.

Inšpirácia: Ak hľadáte tradičnejší štýl, zvoľte dvere do obývacej izby z masívneho dreva alebo s rustikálnym vzhľadom, ktoré pomôžu dotvárať pocit prívetivej miestnosti.

4. Pustite si do obývačky viac svetla s francúzskymi oknami

Dostatok svetla v obývacej izbe je podstatný na to, aby miestnosť pôsobila otvorene a vzdušne. Vyberať môžete z niekoľkých druhov okien, od klasických až po veľké francúzske okná. Nezabudnite ale na adekvátne zateplenie a kvalitné zasklenie, aby úniky tepla boli čo najmenšie.

Pozor! Okná smerujúce na západ môžu byť v letných mesiacoch veľmi horúce a môžu do domácnosti prinášať aj nadmerné svetlo a teplo. V takom prípade je vhodné zvážiť okenné rolety alebo závesy, ktoré pomôžu regulovať svetelné podmienky v miestnosti.

5. Do malej obývacej izby si kúpte multifunkčný nábytok

Multifunkčný nábytok vám môže v malej obývacej izbe veľmi dobre poslúžiť. Môže mať mnoho podôb aj funkcií. Medzi tie najobľúbenejšie kúsky, ktoré by sa mohli páčiť aj vám, patria:

  • Rozkladacie pohovky, ktoré môžete ľahko premeniť na lôžko na spanie.
  • Konferenčné stolíky so skrytým úložným priestorom, ktoré môžu pomôcť udržať obývaciu izbu upravenú a organizovanú.
  • Knižnice s integrovaným stolom alebo pracovným kútom sú skvelým riešením pre malé obývacie izby v bytoch, kde nie je možnosť zriadiť samostatnú pracovňu.
  • Nábytok na kolieskach: krásne príborníky, police, knižnice i stolíky, všetky tieto kúsky nábytku aj mnohé ďalšie môžu byť na kolieskach. Ide o ideálne riešenie v obývacích izbách s obmedzeným priestorom. S takým nábytkom môžete v miestnosti dobre hýbať a ľahko ho v prípade potreby premiestniť.
  • Rozkladacie steny môžu ukrývať postele, police, skrinky, úložné priestory aj pracovné plochy a ušetriť tak miesto v menších izbách.

6. Výber osvetlenia prispôsobte činnostiam, ktorým sa budete v obývačke venovať

Keď vyberáte osvetlenie do obývacej izby, je potrebné zvážiť niekoľko faktorov a podľa nich zvoliť ten najvhodnejší variant. Rozhodovať by ste sa mali predovšetkým podľa funkcie miestnosti. Akým činnostiam sa chcete v jednotlivých zónach obývacej izby venovať?

V každej obývacej izbe by mala byť vytvorená relaxačná zóna. Väčšinou je priestor na odpočinok sústredený okolo pohovky, na ktorú si vo večerných hodinách sadnete, pustíte si obľúbený film alebo si budete čítať.

Pre maximálnu relaxáciu treba priestor vybaviť tlmeným svetlom, ktoré prispeje k uvoľnenej a pokojnej nálade. Takéto osvetlenie dosiahnete s využitím stojacích alebo stolných lámp v okolí pohovky.

Na druhú stranu v obývacej izbe by malo byť tiež jasné osvetlenie. V menších miestnostiach si pravdepodobne vystačíte s jedným stropným svietidlom, zatiaľ čo vo väčších bude treba kombinovať niekoľko zdrojov svetla.

7. Vyberajte doplnky rôznych veľkostí i tvarov

Ak použijete ako doplnky do obývačky dekorácie rôznych veľkostí a tvarov, dostane vaša obývačka zaujímavý rozmer.

Nebojte sa použiť rôzne veľké rastliny – veľké palmy v kvetináčoch aj malé sukulenty na okenných parapetoch. Rovnako tak sa môžete vyhrať s veľkosťou obrazov na stenách, zrkadlami, soškami a ďalšími doplnkami.

8. Vneste do obývačky čo najviac pohodlia

Pohodlie je to, čo by malo definovať každú obývaciu izbu. Použite farebné doplnky a textil v podobe vankúšov na pohovke, kobercov a záclon. Pozornosť venujte ladeniu z hľadiska farieb aj materiálov.

Ďalšou možnosťou, ako vytvoriť čo najviac pohodlnú atmosféru priamo stvorenú na relax, je využitie sviečok a vôní. Naučte sa ich kombinovať s krásnymi stojanmi a držiakmi a vytvárať tak príjemné dekoračné zátišie.

Alena Mrvíková, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Obrázky:

https://www.freepik.com/free-photo/cheerful-woman-sitting-couch-with-blanket-cushions-smiling_10906628.htm#query=cozy%20living%20room&position=21&from_view=search&track=ais
https://www.freepik.com/free-photo/creative-fengshui-practice-living-room-arrangement_19468982.htm#query=living%20room%20multifunctional%20furniture&position=20&from_view=search&track=ais
https://www.freepik.com/free-photo/still-life-with-candles-table-living-room_10376968.htm#query=cozy%20living%20room&position=23&from_view=search&track=ais

Reklama

magazin

Nejnovější články

Další články autora
SUPER LIVING

Výkopové práce už vás nemusia trápiť. Stačí osloviť skúsenú firmu

Výkopové práce a zemné práce patria nielen v Bratislavskom...

Matrace z pamäťovej peny: výhody a rozdiely

Obyčajná pena v matracoch odchádza do histórie. Tradičný výrobca...

Kvalitná zrnková káva – základ skvelého nápoja pre vašu kaviareň alebo reštauráciu

Kvalitná zrnková káva je základom skvelého nápoja. Preto je...

Namiešajte si vlastnú domácu citronádu a l’adový čaj

Pri letmom pohľade do nákupných vozíkov si všímam toho,...