10.3 C
Brno
Čtvrtek, 30 března, 2023

Podľa ktorých charakteristík vyberať trávnikové odrody tráv

Date:

Podobne veľké rozdiely, aké existujú medzi odrodami jabloní, zemiakov alebo kvetín, charakterizujú aj jednotlivé trávnikové odrody tráv.

Dopyt po trávnikovom osive vznikl až po prvej svetovej vojne. Približne do roku 1970 však neexistovali trávnikové odrody; pre trávniky sa používali pastierske odrody tráv. História špeciálne šľachtených trávnikových odrôd sa píše zhruba od roku 1990.

Šľachtené odrody charakterizuje: malá veľkosť rastlín, úzke listy, pomalší rast, hustota v trávniku, odolnosť voči zošliapávaniu, suchu a vysokým teplotám a silným mrazom. Boli vyšľachtené aj rady farebných odtieňov v rámci jedného druhu.

Odrody lipnice lúčna
Odlišné sfarbenie odrôd lipnice lúčne

Napríklad pri ílke vytrvalej, lipnice lúčnej a kostravy rákosovitej možno nájsť odrody od svetlo zelených až po temne zelené (najmä odrody z USA). To umožňuje zákazníkovi vybrať si trávnik podľa svojich predstáv. Mal by však vedieť o riziku, že pri použití nevhodne navrhnutej zmesi vznikne farebne alebo textúrne (rozdielna šírka listov) nevyrovnaný trávnik. Dojem z takto nevhodne zostavenej zmesi nie je dobrý, aj keď pestovateľ vybral kvalitné odrody.

Prečo sú špičkové trávnikové odrody drahé
Väčšinu bežne predávaného trávnikového osiva výrobcovia zostavujú z odrôd menej kvalitných. Dôvodom je vyššia cena osiva špičkových odrôd. Vyššiu cenu určujú náklady na šľachtenie a licenčné poplatky. Tie sú u nových a špičkových odrôd vyššie ako u starších odrôd. Najlepšie trávnikové odrody poskytujú pri množení obvykle nižší výnos osiva. Tiež tým narastajú náklady na jeden kilogram.

Rozdiely v cene osiva medzi špičkovými a podpriemernými odrodami v rámci jedného druhu môžu byť až 100%. Ale aj podstatne menšie cenové rozdiely sú pre väčšinu kupujúcich rozhodujúce. Náklady na osivo však tvoria len malú časť nákladov na založenie trávnika. Oveľa väčšie náklady sú spojené s prípravou a porovnaním pôdy, doplnením substrátu, s hnojivami, prípadne s budovaním závlahového systému či drenáže a starostlivosťou.

Dobrý výber trávnikových odrôd môže priniesť veľké úspory pri ošetrovaní trávnika. Ušetrí náklady na predčasné založenie nového trávnika (po napadnutí chorobami či odumretí po suchom a horúcom počasí), závlahu, časté kosenie a zber pokosenej hmoty.

Porovnanie staršie (vľavo) a novo vyšľachtené odrody ílku vytrvalého

Nízky prírastok listov býva vítaný
Všetci pestovatelia trávnikov majú záujem o trávnik, ktorý nie je potrebné často kosiť. Denný výškový prírastok listov sa dnes pohybuje pri jednotlivých odrodách ílky vytrvalej v rovnakých podmienkach od 1 do 8 mm!

Všeobecne platí, že čím bola odroda vyšľachtená neskôr, tým skôr vytvorí kvalitnejší trávnik.

Ak zakladáte malú plochu trávnika, pravdepodobne vás prípadný neúspech alebo potreba častejšieho kosenia toľko trápiť nebude. Pokiaľ však zakladáte trávnik s plochou niekoľko sto metrov štvorcových a väčšou, poraďte sa s profesionálnymi predajcami alebo priamo so šľachtiteľmi.

Trávnikový koberec si vyžaduje kvalitu osiva
Ak zakladáte trávnik pokladaním predpestovaného koberca, máte ušetrenú prácu s výberom odrôd. Žiadny pestovateľ trávnikových kobercov si nedovolí použiť nevhodné odrody a príliš lacné osivo, pretože počas pestovania musia trávniky po dobu 16 – 24 mesiacov pravidelne kosiť a ošetrovať a na hektárových plochách sa vyššie náklady na kvalitné osivo rýchlo vrátia.

Ako ušetriť za trávnikové odrody a osivo
Pokiaľ chcete ušetriť na trávnikovom osive, je vhodnejšie použiť nižší výsevok kvalitnejších odrôd. Pri starostlivej príprave pôdy a správnom ošetrovaní po výseve stačí 12–15 g/m² namiesto často používaných 30–40 g.

Vysoký výsevok síce zaistí rýchlejšie ozelenenie plochy, ale zníži vitalitu trávnika v neskoršom období, pretože rastliny nemajú dostatok priestoru, trpia viacerými chorobami a hromadne odumierajú a celkový výsledok je nakoniec podstatne horší, než u riedko vysiateho trávnika. (Chce to trpezlivosť.)
Ďalší problém vysokých výsevkov je to, že rýchlo vzchádzajúce druhy (napr. ílky) dokážu vytlačiť pomaly sa vyvíjajúce druhy (napr. lipnicu lúčnu) aj pri ich nízkom podiele v zmesi. Vzhľadom na to, že každá odroda má svoje silné aj slabé stránky, odporúčam používať v zmesi niekoľko odrôd jedného druhu.
Odporúčam nekupovať lacné osivo v supermarketoch, kde je základný parameter ponuky cena, nie kvalita (staré odrody, klíčivosť a čistota väčšinou na hranici normy).

Reklama

magazin

Nejnovější články

Další články autora
SUPER LIVING

Roztoče na hruške a ríbezlí: Kedy likvidovať hálčivce, vlnovníky

Teplejšiu časť marca využijeme na ošetrenie proti veľmi drobným...

Chutný posol jari? Kto iný ako medvedí cesnak

Keď sa na trhoch av obchodoch objaví medvedí cesnak,...

V predjarí začneme naklíčovať rané zemiaky na pestovanie

K výhodám sadiva veľmi skorých alebo skorých odrôd zemiakov...

Letničky pre priamy výsev nadchnú svojou rozmanitosťou

Pokiaľ pre nás nákup sadeníc nie je riešením a...