6.4 C
Brno
Pátek, 19 dubna, 2024

Letničky pre priamy výsev nadchnú svojou rozmanitosťou

Date:

Pokiaľ pre nás nákup sadeníc nie je riešením a skleník na predpestovanie sadiva nemáme, nie je nič ľahšie ako použiť letničky na priamy výsev.

Farebná zmes letničiek – Strakonická lúka
Zmes letničiek – Strakonická lúka

Keď raz za niekoľko rokov polopúšť naplno vykvitne, schádzajú sa obdivovatelia z celého sveta.

Ide o rôznorodú skupinu letničiek, z ktorých je možné vytvoriť letničkový záhon priamym výsevom. Nájdeme medzi nimi druhy, ktoré pochádzajú z polopúšťa a podmienky ich prirodzeného prostredia im dávajú len niekoľko týždňov, aby vyklíčili, vykvitli a vytvorili semená. Tie potom budú v pôde čakať na ďalšie priaznivé obdobie pre svoj rast. Medzi také patrí napríklad kalifornský maček (Eschscholtzia californica).

Aksamitník (Tagetes) či hrachor (Lathyrus) sú ďalšou skupinou vďačných letničiek, ktorých semená sú málo náročné na podmienky ich klíčenia.

Kedy začať s vlastným výsevom
Ideálna doba pre priamy výsev je v polovici apríla. Keď posunieme termín na začiatok mája, nič sa nestane. Podľa skúseností neskoršie výsevy doženú tie zo začiatku apríla. Niektoré druhy, ako napr. ostálka (Zinnia) sú totiž citlivé na mráz po vyklíčení. Ten môžeme na začiatku apríla ešte očakávať.

Samotný výsev je jednoduchý. Záhon plytko zrýľujeme či nakypríme a uhrabeme. Najväčším problémom pestovania z výsevu je rast vytrvalých burín. Buriny klíčia zo semien, ktoré ležia v pôde aj niekoľko rokov a za vhodných podmienok sa prebudia k životu. Zbavíme sa ich mechanicky starostlivým vyrytím odnožov a koreňov. Postrek totálnym herbicídom s účinnou látkou glyfosfát je tiež možný. Na záhonoch, kde zaburinenie nie je vysoké, stačí vysiate letničky raz či dvakrát prepleť.

Druhou možnosťou je na záhon naviesť cca 10 cm substrátu, ktorý žiadne semená buriny neobsahuje. Môže to byť priemyselný substrát alebo kvalitný kompost.

Na správnej hustote osiva záleží
Hustota výsevu je dôležitá. Príliš husté porasty majú tendenciu k poliehaniu, obzvlášť na vyhnojených pozemkoch a pri pravidelnej zálievke. Množstvo osiva na m2 je závislé od veľkosti semien. Pri komerčných zmesiach letničiek sa odporúčajú 2g na m2. V tomto prípade si pre rovnomerný výsev pomôžeme tak, že zmiešame semená s pieskom.

Potom si väčší pozemok rozdelíme na diely a vysievame oddelene s odváženým množstvom osiva. Zmesou semien a piesku stále miešame. To je dôležité najmä pri zmesiach s rôznymi semenami. Len tak budú jednotlivé druhy na záhone rovnomerne rozptýlené. Po výseve semená zasekáme hrabľami, tak ako pri výseve trávnika a prejdeme valcom, aby sa pritlačili k pôde. Na menších plochách môžeme namiesto valca použiť lopatu, ktorej plochou časťou záhon „poplácame“. A je hotovo.

zapravovanie semien letničiek
Semená letničiek je dobré pritlačiť k pôde

Letničky a starostlivosť
Zalievať takýto záhon odporúčame iba niekoľkokrát po výseve. Pravidelná zálievka a hnojenie je skôr na závadu. Rastliny menej kvitnú a vyrastú príliš vysoké. Pri silnejšom vetre sú potom náchylné na pováľanie. Po výseve je jedinou prácou odburiňovanie. Keď výsev zbavíme známych burín, ako je mrlík, vtáčinec a iné, rýchlejšie sa vytvorí zapojený porast, ktorý už burine nedá šancu. Solitérne rastliny burín v priebehu leta radšej odstrihneme nožnicami.

Jeden druh, alebo zmes?
Na záhon môžeme vysiať iba jeden druh. Medzi efektné letničky patria porasty nechtíkov (Calendula) alebo ostálek (Zinnia). K plotu, či inej opore môžeme vysiať popínavé druhy ako je hrachor (Lathyrus) či povojnicu (Ipomoea). Nevzhľadnú stenu môžeme zakryť množstvom slnečníc (Helianthus).

V posledných rokoch sa však presadzujú zmesi letničiek. V ponuke semenárskych firiem nájdeme zmesi typu biela záhrada, japonská záhrada a iné. Tie môžeme označiť za prvú generáciu letničiek pre priamy výsev. Moderné zmesi ponúkajú viac. Dôraz je kladený nielen na estetické vlastnosti vysiateho záhonu, teda predovšetkým výšku a farbu. Dôležité je zmes zostaviť tak, aby kvitla už niekoľko týždňov po zasiatí a bola pekná aj na konci sezóny.

Farebná zmes letničiek – Plzenská kvetnica
Zmes letničiek – Plzenská kvetnica

Každá zmes je zložená skoro z dvoch desiatok letničiek, ktoré na záhone vytvárajú skutočnú kvetinovú show. Pôvodne boli tieto zmesi vyvíjané ako lacné náhrady vysádzaných záhonov. A podarilo sa. Založenie záhonu výsevom môže byť aj 10 x lacnejšie. Najväčšia sila týchto zmesí je ale v ich biodiverzite. Porasty navštevujú motýle, včely a iný užitočný hmyz.

Vysiate záhony pripomínajú prirodzené porasty a to vďaka nepravidelnému rozmiestneniu jednotlivých druhov rastlín. To v nás evokuje lúku, nedotknutú prírodu. Ide o nový koncept, ktorý si získava pre svoje pozitíva stále viac priaznivcov. Je to ideálne riešenie k moderným vilám aj pre záhon pri chate. V komunálnej zeleni sa letničky bežne používajú pri kruhových objazdoch, v okolí zastávok autobusov a na iných verejných miestach.

Reklama

magazin

Nejnovější články

Další články autora
SUPER LIVING

Jednoduché zabezpečenie svojho súkromia

Svoj priestor si chce každý chrániť pre seba. Nik...

Pripravte úspešne svoju záhradu na jar, začať by sme mali už v januári

Zima stále ešte vládne, ale záhradkári už predsa len...

Rosnička: Zelený Skvost Prírody

Rosnička, s jej charakteristickým zeleným sfarbením a jemným hlasom,...

Prečo Slováci uprednostňujú syntetický ratan pred prírodným?

Chceme vlastniť taký záhradný nábytok, ktorý nás očarí svojím...