6.4 C
Brno
Pátek, 19 dubna, 2024

Pracovný pohovor: Čo všetko sledujú recruiteri?

Date:

Autentickosť, reč tela, schopnosť predať sa aj voľnočasové aktivity. To sú veci, ktoré okrem životopisu zaujímajú počas pracovného pohovoru recruiterov. Ako sa naň môžete pripraviť, aby ste zvýšili svoje šance na úspech?

Základom úspechu, teda pozvánky na pracovný pohovor, je dobre napísaný životopis. Treba si uvedomiť, že recruiterom prejdú cez ruky neraz desiatky životopisov a na každý z nich majú iba pár minút.

Väčšiu pozornosť pritom venujú tým životopisom, ktoré vytŕčajú z radu v pozitívnom zmysle slova. Nie chybami alebo do očí bijúcimi nezmyslami.

„V správne vypracovanom životopise sú informácie o kandidátovi podané jasne a pravdivo. Odporúčam presne popísať svoje doterajšie pracovné skúsenosti tak, aby to nebolo príliš stručné, ale ani príliš obsiahle. Rozhodne je plusom, pokiaľ je životopis upravený aj po grafickej stránke a odlišuje sa tak od životopisov ostatných kandidátov,“ hovorí Ing. Diana Parráková, HR špecialistka spoločnosti PPA ENERGO, patriacej do skupiny PPA CONTROLL.

Dôležitá príprava

Podľa recruiterov uchádzači o prácu často podceňujú prípravu na osobný pohovor. Naopak, pripravení si zvyšujú svoje šance.

„Určite potrebujeme počuť, prečo chce uchádzač pracovať práve pre nás, a na to nevie dostatočne dobre odpovedať, pokiaľ si svojho budúceho zamestnávateľa trochu nenaštuduje a pokiaľ sa nezamyslí nad tým, prečo je práve on vhodný pre našu spoločnosť,“ ozrejmuje ďalší z ukazovateľov, ktorý náboristi sledujú, Lívia Bachratá, riaditeľka pre Public Affairs v spoločnosti Edenred.

Uchádzač by mal byť pripravený hovoriť o svojich pracovných skúsenostiach, a to tak, aby odrážali potreby pracovnej pozície, o ktorú má záujem.

Určite by však nemal klamať a vymýšľať si. Skúsení recruiteri majú niekoľko nástrojov, ako to odhaliť.

„Skúsený personalista vie ´prečítať´ dojem, ktorý uchádzač robí. Ten môže byť pravdivý alebo klamlivý, čo si veľa kandidátov neuvedomuje. Často sa stáva, že ich verbálna a neverbálna komunikácia si navzájom protirečia. Z toho sa dá usúdiť, či kandidát to, čo rozpráva, prežil, zažil, alebo sú to len naučené frázy. To všetko rozhoduje o prvom dojme a možnosti byť úspešný na pracovnom pohovore,“ upozorňuje výkonný riaditeľ personálnej agentúry MAXIN´S Group Roman Kučera.

Otázky, ktoré zaznejú

Personalisti odporúčajú pripraviť si odpovede na otázky, ktoré určite zaznejú. „Dobrá príprava, ktorá zahŕňa istú mieru sebareflexie, pomáha vytvoriť dobrý prvý dojem a zároveň znižuje mieru stresu, ktorej uchádzač na pohovore čelí,“ radí L. Bachratá z Edenred.

„Ja odporúčam zamerať sa na svoje silné stránky, ktoré využívate v každodennom živote. Ide vám dobre komunikácia s ľuďmi? Radi sa učíte nové veci? Máte radi zmeny? To všetko môžu byť dôvody na to, aby ste sa práve vy stali vhodným kandidátom na danú pozíciu,“ dopĺňa D. Parráková z PPA ENERGO.

Na pohovore môžete spomenúť aj veci, ktoré v životopise napísané nemáte, ale radi by ste nimi zaujali.

Personalistov neraz zaujíma, čo robíte vo voľnom čase a aké sú vaše záujmy. Tie tiež veľa napovedia o tom, či ste vhodný na danú pozíciu.

Pri rozmýšľaní o svojich silných stránkach neobíďte ani tie slabšie, lebo aj o nich bude treba hovoriť. „Skúsený personalista sa bude určite pýtať na motiváciu uchádzača pracovať pre danú spoločnosť, prečo je práve táto spoločnosť jeho prioritou, aké sú jeho osobnostné a pracovné predpoklady, do čoho patria aj silné stránky a zručnosti,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ MAXIN´S Group. „Skúsený personalista sa nepýta na negatívne vlastnosti, ale bude sa zaujímať o vlastnosti a stránky, o ktorých si kandidát myslí, že na nich treba popracovať.“

Opäť platí, že odpovede by mali byť pravdivé a autentické. Každý zamestnávateľ vie, že nikdy nedostane úplne hotového človeka. Pokiaľ však nádejný kandidát vie, v čom sa musí zdokonaliť a je ochotný pracovať na tom, môžu nájsť spoločnú cestu.

Dojem tiež rozhoduje

Každý kandidát zanecháva zo seba nejaký dojem aj bez toho, aby prehovoril. Oblečením, spôsobom chôdze či sedenia, dochvíľnosťou, očným kontaktom, rečou tela…

„Je dôležité, aby z človeka vyžarovala pozitívna energia, profesionalita a zdravé sebavedomie. Recruiteri si nevšímajú len to, čo kandidáti hovoria, ale aj to, akým spôsobom hovoria,“ vysvetľuje HR špecialistka PPA ENERGO.

„Upravenosť zovňajšku, oblečenie primerané k pracovnému pohovoru a pracovnému miestu o kandidátovi mnoho napovie. Veľa mladých ľudí si neuvedomuje, že aj dochvíľnosť môže pridať alebo ubrať body z celkového hodnotenia, lebo hovorí o tom, ako sa bude kandidát stavať k plneniu úloh a k deadlinom,“ uzatvára R. Kučera.

Raster

Pred pohovorom si uvedomte, že:

– výber vhodného kandidáta na pracovnú pozíciu je súhrnom viacerých faktorov (odborné skúsenosti a znalosti, osobnostné vlastnosti, motivácia, prístup k práci, flexibilita, neverbálna a verbálna komunikácia)

– je dobré byť autentický, vecný a vedieť vyjadriť svoj názor

– treba sa pýtať na veci, ktoré vás v súvislosti s pracovnou pozíciou a prácou zaujímajú

– pracovný pohovor je o hľadaní spoločných záujmov a cieľov, prienikov ponúkaných a hľadaných pracovných podmienok

– ak sa nájdu, sú zárukou obojstrannej dlhodobej spokojnosti pri spolupráci

Reklama

magazin

Nejnovější články

Další články autora
SUPER LIVING

Jednoduché zabezpečenie svojho súkromia

Svoj priestor si chce každý chrániť pre seba. Nik...

Ochrana a údržba komínov: kroky k bezpečnosti a efektivite

Staráte sa o svoj domov a chcete si užívať...

Pustite sa do zateplenia domu s dotáciou. Pomôže vám overený partner

Patríte k tým, ktorí ešte nemajú zateplenú nehnuteľnosť, ale...

Výhody rôznych typov sušiakov na bielizeň: Šetriace miesto a energiu

Sušenie bielizne je každodennou úlohou, ktorú každý z nás...