6.4 C
Brno
Čtvrtek, 25 dubna, 2024

Roztoče na hruške a ríbezlí: Kedy likvidovať hálčivce, vlnovníky

Date:

Teplejšiu časť marca využijeme na ošetrenie proti veľmi drobným roztočom. Tieto háľčivce čiže vlnovníky odstraňujeme pred rašením púčikov.

Od ostatných roztočov sa títo škodcovia líšia tým, že majú aj v dospelosti iba dva páry končatín. Bežný pozorovateľ si háľčivcov nevšimne ani pod lupou, meria maximálne 0,1 mm. Na listoch ovocných i okrasných drevín vytvárajú nápadné výrastky (hálky), obvykle výrazne sfarbené, tvrdé, pevné. Časté sú na lipe, javore alebo na slivkách.

Niekedy sú hálky plochejšie a pripomínajú pľuzgiere, ktoré na vrchnej strane z listu vystupujú, na spodnej strane tvoria priehlbinu. Zatiaľ čo vrchná strana je sfarbením podobná okolitým listom, na spodnej strane sú zmnožené chĺpky, čo dáva listu striebristé zafarbenie. Typické je to pre orechy alebo vinič.

Hálčivce na hruške likvidujeme budúci rok na jar
Pri letnom výskyte týchto príznakov prítomnosti vlnovníkov na listoch hrušky je nutné na jar stromy ošetriť postrekom

Hálky na listoch hrušiek sú dielom hálčivca
Prítomnosť hálčivce hrušňového (Epitrimerus pyri) prezrádza zvlnenie listov, zelené a neskôr hnedé pľuzgiere.

V jednotlivých hálkach môžu sať desiatky okom neviditeľných roztočov. Pri malom výskyte nespôsobujú na urastených stromoch škody, hálky rastliny nepoškodzujú. Ide skôr o vady na kráse.

Pri silnom opakovanom napadnutí, najmä pri mladých stromčekoch, chránime rastliny aplikáciou dostupných prípravkov tesne pred rašením púčikov.

Roztoče prezimujú na vetvičkách a pri púčikoch av čase pučania ich napádajú. Chemické látky v tejto fáze rastu rastliny roztoče hubia a zabraňujú im v napadnutí listov. Neskôr v dobe vzniku hálok je ochrana už nemožná.

Najškodlivejší roztoč: vlnovník ríbezľový
Zo všetkých vlnovníkovcov je na záhrade najškodlivejší vlnovník ríbezľový (Cecidophyopsis ribis), tiež nazývaný háľčivec ríbezľový alebo roztoč ríbezľový. Tvarom tela a veľkostí je podobný ostatným druhom tejto čeľade. Nepoškodzuje však listy, ale premieňa púčiky najmä čiernych, ale aj červených ríbezlí na púčiky.

Púčiky, v ktorých prezimujú roztoče, sa skoro na jar zväčšujú. Neskôr však nerašia a zasychajú na rozdiel od nenapadnutých púčikov. Zväčšenie púčikov je nápadné najmä pri čiernych ríbezliach.

Hálčivce čiže vlnovníky ríbezľové likvidujeme odlamovaním hálok, zväčšených púčikov
Púčikové hálky vlnovníka (hálčivce) ríbezľového na čiernych ríbezliach

Vnútri púčikov sajú desiatky roztočov. Zasychajúce púčiky roztoče opúšťajú, krátku dobu sa pohybujú voľne po listoch, kde sajú, a potom zaliezajú do nových púčikov, kde pokračujú v saní a kde sa tiež rozmnožujú. Za teplých aprílových dní sa prichytávajú na hmyz a nechajú sa prenášať na ďalšie hostiteľské rastliny.

Účinné chemické látky nie sú pre svoju toxicitu proti vlnovníku ríbezľovému už niekoľko rokov povolené. Na záhrade ich jednoducho a účinne chránime tým, že vo februári a marci vyštipujeme nápadne zväčšené púčiky.
Takto každoročne vykonávaná ochrana je prekvapivo účinná. Pri silnom napadnutí však zvážime, či nebude lepšie zlikvidovať celý ker alebo stromček a nahradiť ho novým.

Reklama

magazin

Nejnovější články

Další články autora
SUPER LIVING

Jednoduché zabezpečenie svojho súkromia

Svoj priestor si chce každý chrániť pre seba. Nik...

Pripravte úspešne svoju záhradu na jar, začať by sme mali už v januári

Zima stále ešte vládne, ale záhradkári už predsa len...

Rosnička: Zelený Skvost Prírody

Rosnička, s jej charakteristickým zeleným sfarbením a jemným hlasom,...

Prečo Slováci uprednostňujú syntetický ratan pred prírodným?

Chceme vlastniť taký záhradný nábytok, ktorý nás očarí svojím...