10.3 C
Brno
Čtvrtek, 30 března, 2023

DOBRE ZORGANIZOVANÁ KUCHYŇA

Date:

Prehľadne uložené predmety a zásoby potravín uľahčia v kuchyni všetky činnosti aj následné upratovanie. Dôležitý ale je dostatok úložných priestorov. Ak majú byť všetky miesta plne využité, musia byť ľahko dostupné a prehľadné.

POTRAVINOVÉ ZÁSOBY
Predpokladom funkčnej kuchyne je premyslený systém ukladania potravinových zásob. Prehľadnosti pomáhajú rôzne výsuvné systémy, ktoré uľahčia ukladanie aj do ťažko dostupných častí kuchynského nábytku. Praktickým doplnkom vysokých potravinových skríň sú plnovýsuvné zásuvky s priehľadnými bočnicami alebo drôtené konštrukcie s policami, ktoré sú po vysunutí prístupné z viacerých strán.

Potravinová skriňa kuchyne Oresi s výsuvnou konštrukciou, prístupnou z dvoch strán, www.oresi.cz

K dispozícii sú aj systémy, ktoré sa po vysunutí zo skrine ešte otočia. Na úložné účely sa teraz viac využíva napríklad aj stena nad pracovnou doskou, ktorá sa dá osadiť úzkymi policami alebo závesnými prvkami.

NOVÉ SPODNÉ RIEŠENIA
Namiesto spodných skriniek sa teraz viac používajú hlboké výsuvné kontajnery doplnené plytšími zásuvkami, ktoré sú ľahko dostupné aj v zadných partiách. Výsuvné systémy sú vybavené mechanizmami, ktoré zaistia ľahké otváranie i plynulé automatické dovieranie.

Do rohových skriniek sa používajú rozmanité otočné alebo výsuvné konštrukcie s policami, ktoré umožnia ukladanie riadu aj do ťažko dostupných kútov. Obľúbené sú tiež úzke výsuvné drôtené police so zarážkami, ktoré sú vhodné na ukladanie nádob s dochucovadlami. Tieto atypické prvky navyše umožnia prispôsobiť šírku nábytku individuálnym potrebám.

PRAKTICKÉ DVIERKA
Aj pri horných skrinkách sa už menej používajú klasické dvierka. Nahradzujú ich sklápacie alebo výklopné dvierka, ktoré po otvorení neprekážajú v priestore. Jednoduchú manipuláciu s nimi zaisťujú pneumatické alebo elektricky ovládané závesy. Ďalšiu možnosť uzatvárania ponúkajú posuvné dosky alebo dvierka, ktoré sa dajú vertikálne zložiť a otočiť, takže sa jedným pohybom otvorí aj atypicky široká skrinka.

Priestorovo úsporný posuvný systém SideLine (Hettich), dolný nosný profil, ľahká manipulácia, www.hettich.com

Popri uzavretých horných skrinkách sa teraz viac uplatňujú aj otvorené police, ktoré kuchynskú zostavu opticky odľahčia. Menšie osoby si môžu zaobstarať do horných skriniek policový systém, ktorý sa dá jednoduchou manipuláciou znížiť.

GARÁŽ NA FĽAŠE
Kto má rád zásoby rôznych nápojov, mal by pri plánovaní kuchyne počítať s nutnosťou ich ukladania. Menšie množstvo fliaš je možné elegantne upevniť do dekoratívneho stojana. Pre väčšiu zásobu už ale treba vyhradiť v kuchynskej zostave miesto.

Pri kuchyni značky JN Interier je bočná časť ostrovčeka vybavená otvorenými policami na ukladanie fliaš, www.jninterier.cz

Výhodou výsuvných kontajnerov opatrených kvalitnými závesmi je nosnosť až 70 kg, takže sa sem dajú uložiť aj ťažké fľaše. Ďalšiu možnosť ponúkajú diagonálne delené police, do ktorých sa fľaše ukladajú na ležato, alebo potravinová skriňa, do ktorej sa dajú umiestniť fľaše aj s basami. Naležato môžu byť tiež uložené v otvorenej skrinke rozdelenej úzkymi policami.

Reklama

magazin

Nejnovější články

Další články autora
SUPER LIVING

Ako býva Vlastina Svátková

O svojom životnom prerode a o tom, ako ju...

Dobré rady, ako v kuchyni ušetriť desiatky eur

Rozumne hospodáriť bolo trendom vždy, nielen v období extrémne...

Ako si vybrať digestor do interiéru

Stropné digestory nie sú vynálezom moderných inžinierov a...

Nástenná klimatizácia je skutočný komfort!

Omnoho príjemnejšie je nepochybne byť v miestnosti s čistým...