6.4 C
Brno
Čtvrtek, 25 dubna, 2024

V predjarí začneme naklíčovať rané zemiaky na pestovanie

Date:

K výhodám sadiva veľmi skorých alebo skorých odrôd zemiakov dobre pripravených na pestovanie patrí fakt, že zemiaky nestihne poškodiť pleseň.

Príprave sadiva pre záhon alebo políčko sa navyše môžeme venovať s príjemnou predstavou, že onedlho bude tá dobrota na zber a rodina si pochutí.

V teplom, slnečnom júnovom dni sa manželka spýta ako každý rok: „Fando, sú už skoré zemiaky?“ Fanda prikývne, že už hrobček skúsmo podhrabal a že zemiaky už sú. Vždy je to paráda, keď sa z pôdy ľahko vygulia žltkasté hľuzy; skoré zemiaky, lahôdková zelenina.

Skoré zemiaky
Skoré zemiaky sú lahôdkovou zeleninou

Ako kupovať skoré zemiaky na výsadbu
Odrody zemiakov rozdeľujeme okrem úžitkových smerov (na konzumné, na vyprážané výrobky, na sušené výrobky a na produkciu škrobu), tiež podľa dĺžky vegetačnej doby. Podľa tohto ukazovateľa sa jedná o odrody

veľmi skoré,
skoré,
polorané (spravidla na uskladnenie konzumných zemiakov),
poloneskorý,
neskoré,
príp. veľmi neskoré (3 kategórie priemyselných zemiakov).
K tomu je nutné priradiť výber varného typu odrody – A šalátové, B prílohové, C na kaše.

Kategória raných odrôd sa vyznačuje krátkou vegetačnou dobou, ktorú môžeme využiť ešte v mimovegetačnej dobe. A práve teraz v marci. Samozrejme, že hneď nepôjdeme vsádzať sadivo na záhon.

Ale čo môžeme hneď, to je nakúpiť certifikovanú sadivo zemiakov. Ide o sadivo, pri ktorom je deklarovaná odroda, zdravotný stav kontrolovaný ako v poraste (predovšetkým kontrola vírusových chorôb), tak aj po zbere vo vzorke hľúz.

Hľuzy uložené na klíčenie
Na predkľúčovanie ukladáme hľuzy korunkovou časťou hore; foto K. Hamouz

Prípadné preventívne opatrenia sú zamerané aj na pleseň zemiakovú. V tomto prípade produkčné porasty raných zemiakov väčšinou pleseň nepostihuje, pretože zemiaky bývajú už zozbierané. Uznaná sadba je veľkostne triedená, spravidla na veľkosť 30–50 mm.

Príprava sadiva narazením alebo naklíčením
4–6 týždňov pred predpokladanou výsadbou zemiakov umiestnime hľuzy do vhodnej nádoby, prepravky s pevným dnom, ktorú prenesieme do priestoru so stálou teplotou spočiatku asi 10–12 °C, postupne podľa možností až do 18 °C.

Z prebudených hľúz začnú vyrastať malé klíčky. Potom umiestnime hľuzy na rozptýlené svetlo. Umelé prisvietenie je asi v dnešnej energetickej a cenovej situácii veľkým luxusom. Svetlo spomaľuje predlžovací rast kľúčov a posilňuje stavbu a pevnosť klíčkov. To je dôležité pre väčšiu odolnosť voči ulamovaniu klíčkov pri ďalšej manipulácii s hľuzami.

Reklama

magazin

Nejnovější články

Další články autora
SUPER LIVING

Jednoduché zabezpečenie svojho súkromia

Svoj priestor si chce každý chrániť pre seba. Nik...

Pripravte úspešne svoju záhradu na jar, začať by sme mali už v januári

Zima stále ešte vládne, ale záhradkári už predsa len...

Rosnička: Zelený Skvost Prírody

Rosnička, s jej charakteristickým zeleným sfarbením a jemným hlasom,...

Prečo Slováci uprednostňujú syntetický ratan pred prírodným?

Chceme vlastniť taký záhradný nábytok, ktorý nás očarí svojím...